ההיסטוריה של אופני הרים והשווין "קלונקר"

לרבים, המילה "קלונקר" מסמלת פריט גדול, כבד, מאסיבי ומעט מגושם. ה"קלונקר" היה למעשה דגם אופניים שיצרה חברת Schwinn בסוף שנות ה-70 כדי לענות על הרצון לרכיבה על אופני שטח או "אופני הרים".

לשווין יש היסטוריה של פיתוח אופניים קשוחים, כבדים ובעלי חיים ארוכים. ההיסטוריה של חברת Schwinn מתחילה ממש לפני תחילת המאה ה-20, בשיקגו. מרכז יקום האופניים היה ממוקם שם, והיו יותר מ-30 יצרני אופניים המייצרים כמיליון אופניים בשנה מ-1900 עד 1905. לרוע מזלם, המכונית הפכה פופולרית יותר כמו אופנועים. עד 1910 חלה ירידה חדה במכירות האופניים.

למרות שיצרני אופניים רבים יצאו מעסקיהם, כמה מהם שרדו, כולל שוין. בשנות ה-30 של המאה ה-20 עיצב שווין אופניים שדמו בכוונה לאופנוע הפופולרי. היו לו מסגרת פלדה, גלגלי פלדה וצמיגים ענקיים עם בלונים. זה היה מחוספס ובנוי להחזיק מעמד, והמאפיינים האלה היו חשובים יותר מאשר היותו קל משקל, באותה תקופה.

שוין המשיך לייצר אופני פלדה, למרות שאירופה ויפן החלו להתנסות במתכות קלות בעיצוביהן. בשנות ה-70 בקליפורניה, בנים החלו לשנות את אופני ה- Schwinn Sting Ray והחלו לקיים מירוצי שטח. סגנון זה של רכיבה על אופני שטח נודע בשם "אופני הרים" והציוד שבו נעשה שימוש נקרא "אופני הרים". שוין שינה את אחד מאופני הסטינג ריי שלהם על ידי הוספת שיפטר 5 הילוכים, וכינה אותו "קלונקר". בגלל גלגלי הבלון ומסגרת הפלדה הכבדה שלו, הקלונקר הפך לשם נרדף לחפצים כבדים ומגושמים.

יצרניות האופניים האירופיות והיפניות שינו גם את האופניים הקלות שלהם כדי לספק את הזעם החדש ברכיבת אופניים בשטח. שוין חשב שזו הולכת להיות אופנה קצרת מועד, והתעלם מהשוק, בהתחלה. כשטריקי אופניים חופשיים, הידועים כ-BMX הפכו פופולריים, שוין כינה זאת התנהגות "לא בטוחה" ו"מסוכנת". גם אופני הרים וגם BMX היו כאן כדי להישאר, ושווין החל להסתגל עד מאוחר כדי לתפוס את רוב העלייה במכירות האופניים לאורך שנות ה-70.

כיום, אופני השווין זכורים בזכות הסטינג ריי, והאופניים הבנויים היטב ועמידים לאורך זמן של שנות ה-50 וה-60. לדור הצעיר יש השקפה שונה על שווין, וכמעט לא מזהה את השם, בכלל. ה"קלונקר" כבר לא ידוע כמילה המזוהה עם יצרן האופניים. זהו מונח שהדור המבוגר יכול לזהות בקלות, וכזה שהדור הצעיר מעולם לא השתמש בו.

שוין הכריז על פשיטת רגל ב-2001, ושמם ונכסיהם נקנו על ידי יצרני אופניים אחרים. למרבה הצער, לתכונות האיכות ולאורך זמן הקשורות לשם זה כבר אין משמעות בעולם האופניים, כיום.


Source by John D Meyers

About admin

Check Also

כיצד לבחור את הסוג הנכון של דוושת אופניים: פלטפורמה מול קליפ מול קליפלס

בחירת דוושות האופניים האידיאליות עבורך: ישנם שלושה סוגים בסיסיים של דוושות אופניים. יש פלטפורמה, קליפ …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments