אילו פעילויות גורמות לצופי עיניים

אלו מכם שקראו קצת מה גורם לצוף בעיניים היו מכירים מונחים כמו היפרדות זגוגית אחורית והיפרדות רשתית. אבל האם אתה מודע לכך שפעילויות מסוימות המבוצעות בתנאים מסוימים עלולות לגרום גם להופעת מצופים? מה המשותף לפעילויות הללו – הרמת משקולות, נשיפה בכלי נגינה, פעילות גופנית אירובית, קפיצת בנג'י, צירים סופיים, שיעול, הקאות ופעילות מינית שעלולים לגרום להופעה פתאומית של צפיפות בעיניים?

במבט ראשון, הרעיון שפעילויות אלו עלולות לגרום בכל דרך שהיא לצוף בעיניים נראה רחוק. עם זאת, מחקרים גילו כי קיים מתאם אפשרי בין פעילויות אלו, לבין הופעה פתאומית של צפים. ברבות מהפעילויות הללו, האדם המעורב מבצע את מה שנקרא תמרון Valsalva. זוהי הפעולה של עצירת הנשימה וניסיון לנשוף החוצה עם האף והפה סגורים. במקרים מסוימים, כמו הרמת משקולות, זה נעשה במודע, בעוד שבאחרים, כמו עצירות, זה נעשה באופן לא מודע. זו גם אותה פעולה שמתבצעת כאשר מנסים 'להוריד לחץ' מהאוזניים במהלך נסיעות אוויריות.

מהי רטינופתיה של VALSALVA?

במהלך תמרון Valsalva, הגוף חווה עלייה מהירה בלחץ הדם. זה בתורו גורם לעלייה בלחץ הוורידי התוך עיני, מה שעלול לגרום לקרע פתאומי בחלק מהנימי הרשתית. זה מכונה דימום טרום רשתית, וזהו מצב המכונה Valsalva Retinopathy. הדימום מופיע למטופל בצורה של מצופים.

גורמי סיכון

אנשים העוסקים בתמרון Valsalva נוטים יותר לסבול מ- Valsalva Retinopathy אם הם סובלים מאחד או יותר מהמצבים הבאים[1,2];

  • חסימת ורידים ברשתית (חסימה בורידים המובילה דם מהרשתית)

  • פורפורה תרומבוציטופנית אידיופטית (מצב הנובע מספירת טסיות נמוכה)

  • אנמיה (מצב הנובע מריכוז נמוך של תאי דם אדומים)

  • מחלת תאי חרמש

  • לַחַץ יֶתֶר

  • סוכרת

פעילויות שעלולות להוביל לרטינופתיה של VALSALVA

בדרך כלל כל פעילות הכרוכה בתמרון Valsalva יכולה להוביל ל- Valsalva Retinopathy. פעילויות כאלה כוללות[3] הרמת משקולות, פעילות אירובית, נשיפה בכלי נגינה, קפיצות בנג'י, עצירות, צירים סופיים, שיעול כוחני, הקאות ופעילות מינית.

אפשרויות טיפול

אם הרופא שלך מאשר שהצפים שלך נגרמים על ידי Valsalva Retinopathy, אז החדשות הטובות הן שבדרך כלל הם נעלמים מעצמם ואינם דורשים כל טיפול. רופאים ימליצו בדרך כלל לחולים כאלה להימנע מפעילות גופנית מאומצת עד שהרשתית תתאושש לחלוטין.

אם, לעומת זאת, הרופא שלך מאשר שהצפים שלך אינם תוצאה של הפרעות עיניים חמורות כלשהן, אז אל ייאוש. יש פתרונות בחוץ – גם כירורגיים וגם לא ניתוחיים.

הפניות

1. Mansour AM, Salti HI, Han DP, et al. ממצאים עיניים באנמיה אפלסטית. עיניים. 2000;214(6):399-402.

2. Karagiannis D, Gregor Z. Valsalva רטינופתיה הקשורה לארגמת טרומבוציטופנית אידיופטית ונוגדנים אנטי-פוספוליפידים חיוביים.

3. Robert S Duszak, OD, FAAO נוכח, המרכז הרפואי לענייני ותיקים בפילדלפיה; צוות ייעוץ, Nemours Health Clinic, Mayfair Eye Associates; סגל קליני נלווה, מכון עיניים של מכללת פנסילבניה לאופטומטריה


Source by Keith Low

About admin

Check Also

ויסלר, קולומביה הבריטית – מגרש משחקים לכל ימות השנה

Whistler, שבו אתה יכול לעשות סקי, סנובורד ומגלשת בחורף ולרכוב על אופניים, לטייל וגולף בקיץ; …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Recent Comments